Hát, íme az első igazi harci cselekmény a semleges internet elleni harc mezején, vagy mi. Nem örülök ennek, nagyon nem, mert a következmények messzire vihetnek, olyan irányba, ami egyrészt megdrágítja az internetet, másrészt teljesen felforgathatja a jelenlegi erőviszonyokat is.
Nem műszaki oka van annak, hogy a UPC vezetékes és mobilos hálózatáról is elérhetetlenné vált az RTL Klub mellett számos más weboldal. Értesülésünk szerint a problémát az okozza, hogy április elsejétől fogva a UPC, illetve annak anyavállalata, a Liberty Global International felmondta a BIX-en keresztül történő önköltséges adatkicserélési (peering) egyezséget az Externettel, ettől a ponttól fogva pedig a két fél között nem folyik adat.
A HWSW cikke egy jó összefoglaló, persze ettől hangos mindenhol csütörtök este a net. A UPC lépése amúgy legális, és üzletileg is indokolható, más kérdés, mi lesz ennek a vége. Most nem csak arra gondolok, hogy majd a UPC beadja a derekát vagy az Externet fizet, és ezt áthárítja az előfizetőkre. Előbb-utóbb, hacsak a törvény máshogy nem rendelkezik, ebbe az irányba akarnak lépni majd a nagy szolgáltatók. Ezért lenne fontos ezt szabályozni, de az EU egyelőre nem gondolja azt, hogy fontos lenne a netsemlegesség.
Az igazi veszélye ennek a gyakorlatnak az, hogy az eddig ismert internet előbb-utóbb meg fog szűnni. Ma még a tartalmakhoz korlátlanul hozzáférhetünk, használhatjuk a weben kívüli csatornákat is, legyen szó mailről, torrentről vagy ftp-ről. A voip megoldások, a chat mind az életünk része, és ami fontosabb, az előfizetésünknek is a része.
De ha most a UPC tovább erősködik, az Externet akár azt is meglépheti, hogy csinál külön RTL-es csomagot. Vagy ő is továbblép, és csinál stream csomagot. Hiszen ha valaki, akkor a netszolgáltató tudja igazán szabályozni, mi juthat át a dróton tőlük hozzánk. És akkor hirtelen kiderül, hogy ugyanúgy kell majd előre eldöntenünk, mit akarunk nézni, mint a kábeltévé esetében.
Egy ilyen gyakorlat az eddigi nyitott internetet azonnal zárttá tenné, visszatérnének a kapuőrök, és megszűnne a megszokott szabadság. És nagy valószínűséggel az internetes üzlet is átalakulna. Mert ugye ennek lehet olyan jogos következménye is, hogy az internetszolgáltatónk jutalékot kér a webáruházaktól is, különben nem engedi át a forgalmukat...
De ez most hagymázas képzelgés, vagy tényleg megtörténhet? Ócska félelemkeltés, vagy a nem túl szép jövő? Fogalmam sincs. Az biztos, nincs az így rendben, hogy egy nagy szolgáltató lényegében kizárjon oldalakat az előfizetőitől. Mert az akkor innentől már nem internetet szolgáltat, csak annak egy körülhatárolt részét. Persze vissza lehet élni az erőfölénnyel, lehet mutogatni a nem hazai tulajdonosra, de ez nem oldja meg a problémát. A hozzáférés szolgáltató ismét át akarja venni az irányítást, és meg is fogja tenni, ha ez így marad. Én most ebben az esetben nagyon örülnék, ha a hazai IAB élesen elítélné a UPC gyakorlatát, és felhívná a figyelmét a hazai és EU-s törvényalkotóknak a problémára.
Mert ez a kis technikai változtatás könnyen válhat az első lépéssé a ma ismert internet halála felé.
Utolsó kommentek