Az adathalász e-mailek a mindennapok megszokott részei. Már fel se tűnik, csak automatikusan törlöm mind. Általában valami nagyon fontos banki, postai vagy biztonsági dolog miatt küldik, és különös ismertető jelük, hogy egyszerre megérkezik 3-4 e-mail címünkre is. Mivel több domainen vannak címek, így önmagában ebből látom, hogy ezek a levelek hamisak.
De persze a legegyszerűbb az, ha valaki megnézi, mire mutatnak benne a linkek. Mert azok sose az igazi oldalra mutatnak. Persze kattintva egy nagyon jó másolatot látunk, de az url már eltérő. Persze sokszor azért is gyanús egy ilyen levél, mert olyan banktól jön, ahol nem vagyunk ügyfelek...
De a Facebook-on is jönnek szembe hasonló üzenetek, és azok eggyel átverősebbek. Itt van ez mellékelt, amelyet egyik ügyfelünk oldala kapta: kellően fenyegető és hivatalosan hangzó ahhoz, hogy elhiggyük, ez valós. Persze a tinyurl talán gyanút kelthet... Mert ez is hamis üzenet, a lényege az adatszerzés. Annyi különbséggel, hogy erre kattintva és még pár lépésben gyanútlanul maradva elveszthetjük az oldalunkat is, mert más lesz helyettünk az admin.
Azt javaslom, legyünk mindig gyanakvók. Ha bizonytalanok vagyunk, hogy egy link hova mutat, akkor azt inkognitó ablakban/módban nyissuk meg, így nem fogjuk véletlenül beengedni a Facebook vagy a Google fiókunkba. A banki leveleket pedig duplán is ellenőrizzük.
Ezek az adathalász technikák sajnos mindig megújulnak, így nem lehet egyszerűen szűrni az ilyen üzeneteket. Csak mi tudjuk magunkat megvédeni - és ehhez tényleg mindig gyanakodni kell.
Utolsó kommentek