Nem most éljük az online kereskedelem legjobb hónapjait. Ahol arról folyik beszélgetés, milyen a mostani e-kereskedelmi forgalom, mindenki panaszkodik. Persze a panaszok eltérőek: van, akinek csökkent a forgalma a tavalyi évhez képest, van, aki szinten marad, és olyan is, aki növekszik, de nem eléggé. Az igazi "tragédia", hogy a korábbi évekhez képest hidegebb-esősebb június miatt sok szezonális termék forgalma sem fut fel a megszokott mértékben, vagyis ez plusz ad egy pofont ezeknek a piaci szegmenseknek.
Az a legnagyobb baj, hogy alapvetően nem egy ok miatt történik ez, egyszerre több hatás is okozza a visszaesést - nem növekedést. Egyrészt a tavalyi bázis nagyon magas. A választások miatti pénzosztásban rengeteg pénz került a hazai fogyasztókhoz, akik annak jelentős részét el is költötték. Ez nagyon jó volt tavaly, két covidos év után, de jelentősen megnövelte azt a szintet, amihez képest nézzük az idei évet. És idén nincs választás, nem volt rengeteg szétosztott pénz.
Nem jön az EU pénzek jelentős része, ez is gond. Elmaradnak azok a pályázatok, amik az elmúlt években folyamatosan voltak, és biztos bevételt jelentettek cégeknek. Ennek következtében csökken az állami beruházások mértéke is, és ezt ugyan elsősorban az építőipar érzi meg, de azon keresztül lényegében mindenki. Az elmaradt pénzek tehát egyrészt forráshiányt jelentenek, másrészt sokkal óvatosabbá teszi a cégeket is, akik emiatt visszafogják a beruházásokat, költéseket.
Aztán itt van velünk az infláció, amely még mindig 20% fölötti. Ez önmagában sem kevés, de ráadásul ezen belül az élelmiszer és energia infláció sokkal magasabb. Emiatt megváltozott a fogyasztók költésének a szerkezete is: többet költenek élelmiszerre, energiára, és emiatt arányaiban is kevesebbet költenek másra.
Végül nagyon magasak lettek a kamatok, nem utolsó sorban a magas infláció miatt. Így sokkal költségesebb és nehezebb hitelhez jutni, ami visszafogja a nem pályázati pénzes beruházásokat, drágítja általában az üzleti műveleteket is.
Ezek a fő problémák. De ezek így együtt azokat is óvatosságra intik, akiknek amúgy lenne miből költeniük, nem szorulnak hitelre stb. Így tehát a hangulat is arról szól, ne költs, takarékoskodj.
Ez most egy olyan időszak, amit túl kell élni. Olyan időszak, ami sokszor volt már a múltban is, és várhatóan hasonló lesz a vége is: még lesz sok rossz hónapunk, talán egy rosszabb évünk is, és ha nem lesz más nagy negatív változás, akkor el fog indulni egy lassú növekedés a kiskereskedelmi forgalomban is. Az elmaradt vásárlások létrejönnek, a beruházások ismét elindulnak, és talán még EU-s pénzek is lesznek. Csökken majd az infláció, ami lejjebb húzza a kamatokat is. De ez még odébb van.
Ilyenkor sokan visszafogják a marketing költésüket, ami lehetőséget ad azoknak, akiknek nem kell ezt tenniük. Ebben az időszakban lehet viszonylag könnyebben márkát építeni, lehet piacokat szerezni. Ehhez természetesen kell tőke és kell akarat is. Marketing költések nélkül például nem fog menni.
De a legtöbb cég túl fogja ezt is élni, és az eddigi tapasztalatok alapján aki túléli, az meg is erősödik utána nagyon hamar. Az csak egyelőre a kérdés, mikor lesz ez. Hónapok? Évek? Remélem, az év végén már optimistábbak lehetünk.
Utolsó kommentek