Azaz a Web 2.0 Symposiumon... De nem írok történést, inkább véleményt, benyomásokat.
Akiket az események érdekelnek, azok a hivatalosabb blogokon tudnak tájékozódni.
Idő: 9.39 Csapjunk bele, György Péter már itt van, nagy a nyüzsi, sokan vannak (tényleg!), a blogszféra egy jelentős része mellettem veri a billentyűket, éljen a közösségi életérzés!
Idő: 9.45, és csak várunk. Közben egyre többen vagyunk... Még nem tudom, ennyire hype, vagy tényleg ennyien értenek hozzá. És akkor MOST kezdünk.
Ja, és nem tölthetünk le videókat, most mondja a speaker, dejó :-)
Hopp, felsorolódtak a támogatók... Ha tőlük 2-2 ember eljött, akkor adott a tömeg fele.
Idő: 9.49 György Péter keményen belevág, a társaság fele még alszik... Miről beszél? Web 3.0? Jajistenem...
De ez jó: a Web 3 azon emberek új webe, akik a web 2-be már nem tudtak pozícióat szerezni. Aranyos :-)
Idő: 9.55 Röpködnek a fogalmak (mitológia, a Web 2), a guruk nevei, tisztára egy akadémiai székfoglaló. Héroszok meg minden... Többen visszaaludtak.
(Hogy tudjunk képet alkotni a stílusról: Az iWiW - narratív sémákból következő kollektív intelligencia)
Ja, és Ájviv az iWiW, csak mondom.
Szabadságjogok, Bush bírálat, éljenek a szabadságjogok, lassan harcra leszünk buzdítva, hurrá.
Idő: 10.01, vége GYP-nek, és jön Bodó Balázs, a Creative Commons aktivistája. Itt a forradalom, no. Balázs ugyanazzal a problémával küzdött, mint én is: kik is vannak itt? Kinek szóljon az előadás?
És bekezd egy definícióval a webkettőről... De jó a megjelenítés, egy-egy szót vetít csak ki, ügyes.
Idő: 10.10 Számok, adatok, történelem és sok-sok példa a szürke és fekete zene- és tartalomcserebere világából. De a lényeg: a CC adhatja meg a Web2 jogi hátterét, ez lenne a jogi infrastruktúra.
Creativecommons.hu - ha a copyright az enyém, akkor a CC a miénk. Ügyes :-)
...és most beszélgetés (vagy vita).
Idő: 10.27 Na ez érdekes. Bodó Balázs arról beszél, hogy nem minden a pénz (nem így mondja), hanem fontosak a kapcsolatok és igenis van létjogosultsága annak, hogy kölcsönösen adunk egymásnak bizonyos kisebb-nagyobb segítséget. Tehát a CC egyfajta közösségi jogi szabályozás.
Idő: 10.31 A "másik oldal" a megszokott (és nem működő) érveket sorolja... Ez nem vita, ez elbeszélés egymás mellett. Mondjuk érthető...
Idő: 10.36 Az állami kultúrafinanszírozás (az állam szempontjából) legolcsóbb része a szerzői jog - mondja az Artisjus képviselője. Valamiért sántít ez nekem... Na mindegy.
Idő: 10.39: Megtudhattuk (Artisjus), hogy az iTunes veszteséges, és az Apple-nek csak azért éri meg, hogy eladjon sok iPodot. Hmmm. Tényleg veszteséges?
Balázs most bizonygatja, hogy nem valószínű a veszteség, de nem is tudhatjuk.
Idő: 10.42 Balázs mesélt a Média Hungaryról, ahol kiderült, a "szabályokat hozók" egyik hazai képviselőjének nincs fogalma a vidoblogról. Meg sem lepődök.
Egyébként érdekes a CC álláspontja: a nem hozzáférhető kulturális javakat kellene ingyen ésvagy CC licencel adni.
Idő: 10.57 Most György Péter is hozzászól. És most érdekeset is mond. Beszél arról, hogy a profik kora a mostani (szerzői jogok alapján). De mi a következő? Az amatőrök kora lesz vagy a hülyék kora? És miért akarunk majd fizetni? Hol lesz értelme beszélni szerzőről? Egy kis piacon van-e értelme egyáltalán piacról beszélni? Pl. talán 4-5 hazai író van, aki piaci alapon megél (szépíró, szerintem). A többit eltartjuk. Van itt értelme piacról beszélni???
Lényeg: Magyarország szerzői jogilag speciális eset, mert kicsi a piac.
Idő: 11.01 Jön Simó György és az iwiw.
Most éppen örül, hogy ez konferencia és sajtótájékoztató, mert "5-10-15" blogon közvetítik az eseményeket. Jé, a blog sajtó lett nála is?
iwiw: forró dolog. Forró krumpli.
Simó szerint Web 2.0: buzzword, divatszó. Nem negatív értelemben. Megváltoznak a hangsúlyok. Ez is kétnyelvű előadás. Nincs bajom az angollal, de elegánsabb, ha eldöntjük, milyen nyelven írunk prezentációt. Szerintem.
Idő: 11.09 Simó szerint: Web 2.0: az, ami ma történik az interneten. Egy markáns változás. Reneszánsz.
Idő: 11.11 Jé, és viccel :-) Elmesélte, hogy úgy 8 éve milyen vita volt a hagyományos és az IP telefon kapcsán, és hogy tanulságos, hogy bejött az IP. Persze egy csomó dolog meg nem jött be "amit, jelzem, akkoriban elmondtam konferencián, sőt, üzleti tervként is előadtam, de erről most nem beszélek".
Idő: 11.20 Simó védekezik. Felrakja, miből lehet pénz (targetált hirdetések, tranzakciós bevételek, bevételmegosztás). De hozzáteszi: nem biztos, hogy ezeket fogják csinálni. Aha. Ja. És vissza fognak vonulni egy kolostorba, igaz?
Idő: 11.25 iwiw: "tanítani kéne magyar üzleti iskolákban, klasszikus magyar sikersztori. Nem fikázni kéne, hogy itt mi történik." - mit kellene tanítani? A szerencsét? Vagy a nem működés 3 évét? Vagy azt, hogy megvették? Ja, látom: a 2005-ös váltást, a felhasználó-baráttá való alakítást. És igen: a rendszerüzeneteket e-mailben. "Ez így kitalálódik." - "És el kezd működni, és el kezd röpülni, és akkor az jó."
Érdekes adat: "A regisztrált tagok 90 %-a aktív, több mint 60 %-a minden nap használja."
Idő: 11.27 Nagyon mélyen üthette a nevében írt levél, eddig legalább négyszer említette, ezzel is kezdte, és vissza-visszatér rá. Ki is vetítette - na nem a levelet, hanem a gépház üzenetét.
Idő: 11.31 "Progresszív befektetés - kulturált körbeírása annak, hogy kockázatos befektetés."
"A nyilvánosság egyik alapintézménye alakul itt ki. Kérdés, az iwiw lesz-e ez."
Úgy tűnik, hisznek az iwiwben, láthatólag 1000 százalékig mögötte áll. Vagy jó színész.
Idő: 11.37 A végére hagyta, hogy az új üzleti modelleket párbeszédben kívánják bevezetni. A Beatles féle Apple óta kb. tudható, hogy a demokratikus üzlet nem működik. Kérdés, mi lesz ebből, de tényleg.
Idő: 11.38 Vita. A Hotdog miért van itt és a Baratikor.com meg miért nincs?
Mellesleg (azaz myvip, de Holmann Endre a Mellesleg képviselője is): 50 nap 500 ezer felhasználó, 40-45 százalék aktivitás.
Idő: 11.45 Vidó Viktor (Hotdog) szerint nem Web 2 szolgáltatásról, hanem Web 2 felhasználókról van szó. [lásd a folytatást a kommentekben, Viktor retek néven reagál]
Innentől értelmezhető szerintem a "user error": "cserélje ki a felhasználót és nyomjon meg egy gombot".
Szóval ez szerintem nem jó definíció. A felhasználó 5 éve is csinálta volna ezt, ha lett volna rá lehetősége. Illetve ami volt, azt használta is: pl. Index fórumok.
Idő: 11.53 Vidó Viktor továbbra is külön utakon. Saját szolgáltatását adja el, és közben igyekszik arra kihegyezni a dolgokat. Ők (Hotdog, vagyis Sanoma) csináltak felmérést, amiből az jött ki, hogy az ő célcsoportuk (fiatal felhasználók) nem szeretnék megmutatni magukat, szeretnének anonimitásban maradni, és ehhez építettek szolgáltatást. Közben tudjuk, hogy az iwiw őszi felfutását a középiskolások indították be, azaz adták az arcukat.
Ennyit a kutatásokról.
Idő: 12.01 Éhes vagyok
Idő: 12.08 Bodó Balázs jó felvetése: lehet-e látni a másik szolgáltatásban lévő usereket, azaz a myvipes átlát-e az iwiw-ben.
De ez jó ötlet, kell csinálni egy ilyen szolgáltatást. Beírod az azonosítóidat, így a rendszer be tud lépni, és látni fogunk mindent. Na, fejlesztők?
Utolsó kommentek