Pár hete az egyik csoportnak, akiket tanítottam, azt javasoltam amikor a házidolgozatot feladtam, bátran próbálják meg megíratni mesterséges intelligenciával. Az MI, vagy angolosan AI (én ez utóbbit használom a sok angol nyelvű cikk miatt, amit a témában látok), tavaly ősszel úgy robbant be, mintha valami teljesen új dolog lenne. Pedig ahogy arról márciusban egy konferencián is beszéltem, valójában az AI évek óta velünk van, számos területen használjuk.
Ami az újdonság, az a mindenki számára elérhető nyelvi modell, a ChatGPT. És ebben az az igazi újdonság, hogy mindenféle héj nélkül, közvetlenül, írásban is képesek vagyunk kommunikálni egy AI-al. És miközben a világ egyik fele ettől ledermedt, megijedt, és azonnal szabályozásért kiáltott, addig a világ másik fele azonnal elkezdte használni, elkezdte beépíteni az életébe.
Az AI valami olyan újdonság, ami igazából nem is új, de eddig a "fű alatt" terjedt. Benne van már a legtöbb nagy hirdetési rendszerben, ott van a hadászati és üzleti döntéseknél, számos AI alapú szoftver van a telefonunkban, vagyis része az életünknek. Csak eddig ez nem látszott. Másrészt ez a nyelvi modell olyan alapvető feladatokat is képes ellátni, amit eddig csak emberek tudtak megcsinálni: válaszol kérdésekre, fogalmazást ír, összefoglalja egy cikk lényegét... olyan, mintha ember lenne.
Persze nem az, ez is egy gép, csak nagyon ügyesen utánozza az embert. És a tudása olyan, hogy számos valós feladatot is képes helyettünk megcsinálni. Ilyen például egy fogalmazás megírása. De ez csak akkor működik, ha értjük az AI-t és a témát is. A ChatGPT rengeteget hallucinál, magyarul kamuzik: ha olyat kérdezünk, amit nem tud, akkor is válaszol, csak butaságot. Aztán ha kijavítjuk, bocsánatot kér, és kamuzik tovább. Vagyis a téma ismerete nélkül nem biztos, hogy igaz lesz a tartalom.
Meg kell tanulni ügyesen használni, hiszen ez is eszköz. Például egy szöveget úgy is tud írni, ha csak egy témát mondunk (csak, mint fent írtam, nem feltétlenül lesz igaz, amit ír), de úgy is megírja, ha megadjuk neki egy leírásban az alap információkat, vagy akár kap egy vázlatot. De ez utóbbit már tanulni kell: sokat kell vele íratni, próbálkozni kell, mikre mit csinál.
Ez az, amiért azt javaslom a hallgatóknak, bátran használják az AI-t házifeladathoz. Hiszen nulla tudással nem lesz sikeres a dolgozat, miközben kellő tudással és némi kitartással nemcsak a dolgozat lesz jó, de az AI használatát is gyakorolja. És ez legalább annyira fontos, mint az, amit tanítottam.
Nem kell sok idő, és a marketingben az AI használata nem lehetőség, hanem a folyamat része lesz. Aki majd nem használja, az lemarad, az lassabb lesz, drágább lesz, versenyképtelenebb lesz. De ahhoz, hogy az AI használatával is jó minőségű munkák készüljenek, meg kell tanulni ezt is használni. Tehát akkor lesz valaki jó marketinges a jövőben, ha képes lesz beépíteni az AI-t a munkájába, ha képes lesz dolgozni az AI-al.
Ezzel persze nem vész el sem a kreativitás, sem a stratégia. A szövegeket lehet tovább finomítani, a terveket nekünk kell kitalálni, csak könnyebb dolgunk lesz, mint eddig. Persze akkor, ha képesek leszünk okosan használni.
Utolsó kommentek