Volt a hétvégén egy cikk az SG.hu-n, ami láthatóan fordítása egy külföldi hírnek. A cikk (át)írója (fordítója? ferdítője?) úgy gondolta, hogy attól válik igazán érdekessé, ha kicsit "hazabeszél". Itt követte el a hibát. A lényeg: az írás robotizált parkolóházakról szól, és a cikket író (fordító? ferdítő?) úgy tudta, hogy hazánkban nincs ilyen. Ezért lett a cím: Robotizált parkolóház itthon is?, és ezért szerepel a tartalomban: nemsokára mi is számíthatunk a hasonló parkolóházak megjelenésére.
Az SG.hu-n lehetőség van a cikkek végén azonnal kommentet írni, pont úgy, mint a blogoknál. Nagyon hamar jött is a javítás: hazánkban van robotizált parkolóhoz (egy Budapesten és egy Szegeden), nem is manapság épült, hanem több éve.
Erre mit reagált a cikk írója (fordítója? ferdítője?)? Mit reagált SG.hu?
Semmit. Ott a javítás, de nem vezeti át a cikkbe... Ennek kapcsán gondoltam azt végig, hogy milyen felelősséggel jár az, ha egy portál megengedi a cikkek végén a kommenteket. Ugyanis innentől kezdve a web 1.0 web 2.0 lesz, és reagálni kell(ene) a felmerülő dolgokra. A javításokra, a kiegészítésekre. Megteheti persze a portál, hogy nem reagál. Nem történik semmi, maximum elgondolkodunk azon, vajon mennyire lehet hiteles, pontos a többi cikk.
A dolog attól válik igazán aktuálissá, hogy hamarosan nagyon sok olvasó fog hasonló megoldással találkozni, és érdemes lenne az érintett portálnál dolgozók figyelmét felhívni: a cikk élete számukra nem azzal van vége, hogy rákattintanak az OK gombra. Figyelni kell a kommenteket is.
A portál ugyanis más, mint egy blog. Egy korábbi bejegyzésem végén kisebb vita alkult ki, vajon cikk-e a bejegyzés, média-e a blog. Nem tudok (és nem is akarok) döntőbíró lenni, és inkább máshogy közelítem meg a kérdést: a blogtól véleményt, személyes benyomást várunk, elnézzük, ha téved, nem ciki, ha javítja magát az író. A portáloktól viszont letisztult, ellenörzött információt váltunk, amit ha kell javítanak, pontosítanak. Kevésbé személyes, cserébe pontos. Most azt hagyjuk, a valóságban ez mennyire valósul meg, de alapvetően az olvasó ezt várja.
Ezért is lehet az, hogy a portálon szivesebben hirdetnek az "általános hirdetők", mint a blogokban, és ezért lehet ugyanakkor az, hogy a blogokban megjelenő hirdetések célzottabbak és a befogadók számára talán érdekesebbek.
Persze eddig is voltak a nagy hírportáloknál fórumok, de mivel nem volt közvetlen kapcsolat a cikk és a topic között, sokkal kevesebben "vették észre", ha valami hülyeség került leírásra. Sőt, az Indexen például a portált olvasók és a fórumozók tábora egymást metsző halmaz, azaz sokan vannak, akik csak fórumoznak de nem is látják a címlapot és még többen, akik csak olvasnak, de nem látják a fórumokat.
Jók tehát a kommentek, de nagyon hamar a hitelességet is veszélyeztethetik. Ráadásul a hírek "szintjére" emelik a "felhasználói tartalmakat". Márpedig ez egy új kihívást jelent mindenképpen.
Utolsó kommentek