A hír rövid: a Blogter megkérte a Miner.hu-t, hogy ne hozza nyilvánosságra azokat a statisztikai adatokat, amiket az oldalak felindexelése (figyelése) után kapott. Azaz az indexelés mehet tovább, de harmadik félnek adatok (statisztikai adatok) nem adhatóak ki.
Érdekes és számomra kicsit érthetetlen a Miner.hu hozzáállása. A Blogtert megértem, és mindjárt el is mondom, miért. A Miner.hu tehát nemcsak kivette a statisztikát, hanem rögtön "le is nullázta" a Blogteres blogokat, azaz a frissiben bevezetett BlogRank értéket "jobb híján" 0-ra állította.
Nem értem a Minert. Egy olyan piacon, ahol kevés a szereplő, ahol mindenki ismer mindenkit, ahol a cégek vezetői ismerik és elismerik egymást miért nem lehet ezeket a kérdéseket normális keretek között tisztázni? Miért kell a Minernek rögtön ugrani és "szabadságharcost" játszani, és miért kell a Blogternél blogolókat azonnal büntetni?
A háttérhez tudni kell három dolgot. Egyrészt az adatok sajnos köszönőviszonyban sincsenek a valósághoz (a Blogteres számokat ismerve az eltérés símán 50 százalék körüli), és ugye a Miner nem is blogokat, hanem rss-eket indexel. Azaz például ennek a bejegyzésnek is csak a bevezetője kerül hozzájuk, ez a kifejtés, a tag-ek, a hozzászólások nem annyira. (Ugye így van ez még, András?)
Aztán a mai piacon egyetlen olyan blogszolgáltató van, a Blogter.hu, amelyik üzleti megközelítést használ: külföldi befektetői pénzből egy gazdasági vállalkozást üzemeltet, azaz nem szerelemből, nem küldetésből, nem hobbiból készült és működik, hanem kőkeményen vállalkozásként. Így számít minden, ami róluk elhangozhat hivatalosan. Márpedig ismerve a hazai szak- és egyéb sajtó hozzáállását, a Miner statisztikáját símán tálalják úgy, mintha ez lenne a valóság. Megjegyzések nélkül.
Márcsak azért is, és ez a harmadik dolog, merta a Minert is üzemeltető Bártházi András Nos, mekkora a hazai blogszféra? címmel hozta először a statisztikákat nyilvánosságra. Azaz oda van szépen írva az a megjegyzés, hogy az adatok csak azok, amiket a Miner lát, de ezek után ez jól elfelejtődik.
Összességében tehát sérül a Blogter üzleti érdeke. És itt ütközik a web 2.0 eszmeisége és a biznisz: míg a blogteresek is nyitottak, közösségben gondolkoznak és megosztanak minden megoszthatók, aközben meg is akarnak élni, ezért kőkeményen védik az üzleti érdekeiket. És ilyen érdekeket sért ez a statisztika.
(És most kövezzetek meg, mondjátok, hogy megint a Blogtert védem, de aztán gondoljátok végig: tényleg annyira fontos egy eddig nem is létezett és ráadásul nem is pontos statisztika, hogy azzal mások üzleti érdekei sérüljenek?)
Utolsó kommentek