Egy internetes szolgáltatás ellehetetlenítésének egyik módja az, ha támadják az azt kiszolgáló szervereket. Ez persze azzal is együtt jár, hogy a szolgáltatás bevételt sem tud rendesen termelni, hiszen akadozva működik, illetve lépéseket kell tenni a támadás kivédésére, ami plusz erőforrást igényel, azaz extra kiadással jár.
Szoktunk hallani mindenféle egzotikus keleti és távol lévő amerikai támadásokról, de most van itt egy a kapun belül is: az Etarget szolgáltatása ellen irányul összehangolt támadás már egy ideje. Hazai és külföldi (többek közt amerikai és cseh) szerverekről jön a SYN flood támadás, folyamatosan változó IP címekről.
Ez a közvetlen kiváltó oka annak a levélnek, amit ma az Etarget kiküldött a hirdetéseket megjelenítő portáloknak:
Az utobbi idoben tobb tamadas erte az ETARGET szervereit. Biztonsagi intezkedeseink miatt elofordulhatott, hogy kesobb (lassitott oldalletoltes), illetve egyaltalan nem jelenitettunk meg eredmenyeket - linkeket.
A biztonsagi intezkedesinket folyamatosan fejlesztjuk, de tovabbi tamadas lehetoseget sajnos nem tudjuk kizarni.
Ezert is szeretnenk az alabbi informaciokkal elkerulni az Onok altal uzemeltetett portalok esetleges lassulasat(...)
Majd jön az implementáció, amit most nem idéznék, az érintettek megkapták.
Tanulság? Több is van. Például már itthon is tartalékot kell tervezni az üzleti tervben az esetleges támadások kivédésére. Aztán meg ha támadnak, kell tudni azt kommunikálni kifelé is - erre is érdemes felkészülni. És a legnagyobb tanulság: ez már nem egy barátságos piac, ez kőkemény harc. Minden szinten, a virtuális világban.
Utolsó kommentek