Előljáróban leszögezem: nem szoktam aukciós oldalakat használni. Sem venni, sem eladni nem szoktam azokon. Mivel úgy egyébként nem szoktam eladni a használt dolgaimat és venni sem szoktam használt dolgokat. Kivéve az autót, de azt meg nem árverési oldalon...
Ugyanakkor tudom, mennyire fontos szelete a hazai e-business piacnak is az árverező oldalak forgalma. Ismerem is ezeket a szolgáltatásokat, a munkám miatt ismernem is kell - és szoktam nézegetni is a kínálatokat. Vagyis nem állítom, hogy profi felhasználó lennék ezeken a szolgáltatásokon, de nem vagyok tök hülye sem.
Így például nem volt ismeretlen számomra az a hír sem, hogy a két nagy hazai ilyen oldal, a Vatera és a TeszVesz egy kézbe került, vagyis közös a tulajdonosuk.
Meg például az sem volt ismeretlen számomra, hogy vannak emberek kis hazánkban, akik az ilyen oldalakon forgalmaznak nem kevés dolgot. Teszik ezt mindenféle olyan jogi háttér nélkül, amelyeket egy egyszerű kis bolttól vagy webáruháztól elvárnak a hatóságok.
Ezek az oldalak egyébként a tranzakciós díjból élnek, vagyis ha nagy a forgalom, akkor elvileg sok a bevételük, ha kicsi, akkor kevés. Nade a felhasználók ravaszak, és bizony ügyeskednek, ahol lehet. Mondok egy alapvető trükköt: ha egy több tízezer forintos valamit akarsz megvenni, ráadásul fix áron, akkor elvileg azt lecsapod, ebben a pillanatban fel tudod venni a kapcsolatot az eladóval (addig ugye személyesen nem), és megvan a deal. Kap jutalékot az oldal, pénzt az eladó, és a cuccot meg te.
Nade ezt nem így kell ám! Meg kell nézni, hogy az adott becenevű eladó miket ad még el. Szinte biztos, hogy fogsz találni olyat, ami csak néhény száz forint, vagy annyi sincs. Na, arra kell lecsapni, és amikor felveszi veled a kapcsolatot az eladó, akkor jelezni neki, hogy téged egyébként a másik, drága dolog érdekel, de ha lehet, akkor privátban. És máris nem kell fizetni az aukciós oldalnak díjat.
Nos. Ha sokan csinálják ezt, akkor konkrétan nem keres az aukciós oldal, vagyis nem lesz bevétele. Ilyenkor valamit csinálni kell. Mivel ezt a fajta ügyeskedést nem nagyon lehet kizárni, így más bevételi forrás után kell nézni, nem?
Persze el lehet menni kapálni, de az is lehet, hogy olyan dologért kell pénzt kérni, ami a szolgáltatáshoz kapcsolódik. És ilyen dolog a listázási díj, vagyis ha valamit el akarok adni, akkor annak az értékétől függően valamennyi fix díjat önmagában azért kell fizetnem, hogy kirakjam azt az oldalra.
Ez a listázási díj viszont nagyon sok is lehet, ha valaki rengeteg termékkel van fönt. Ha valaki például ebből próbál megélni. Ha valakinek az az üzleti modellje, hogy az aukciós oldalt használja webáruházként.
Érthető, hogy a listázási díjat ezért nem fogják szeretni. Annyira nem fogják szeretni, hogy most a Vatera felhasználók egy része tiltakozik is emiatt. Érdekes dolog lesz ez, hiszen azt akarják, hogy egy napig ne legyenek elérhető termékek a Vaterán, és ezzel szorítsák rá az üzemeltetőket arra, hogy mégse legyen listázási díj.
Azért azt megjegyzem, hogy nem kötelező használni a Vaterát. Vagyis nem értem az egy napot. Miért nem veszi le végleg az, akinek ez így nem jó? Mert akkor nem fog tudni eladni egy csomó mindent, és nem lesz miből megélni? Akinek tényleg alkalmi cuccai vannak, azoknak úgyis mindegy ez a listázási díj.
Persze azt is lehet mondani, hogy a Vaterának sem jó az, ha leszedik a termékeket. De ha végiggondoljuk: úgyse kap (rendes) jutalékot. Akkor meg nem mindegy?
Mindenesetre kíváncsi leszek, mennyit fog érni a tiltakozás. Lesz-e elég ereje a felhasználók közösségének, hogy változást érjenek el. Őszintén érdekelni fog.
Utolsó kommentek