Pécsi Feri, alias Pollner volt az egyik azon néhány ember közül, aki már akkor blogolt, amikor elkezdtem írni ezt a blogot. Nagyon sokat segített, biztatott, megismertetett emberekkel, sőt, az első megrendelőim egyike is az ő segítségével érkezett. Így nem állítom, hogy elfogulatlan lennék. Blogját, a Médiablogot 2005 ősze óta olvasom, és olyan igazi megszokássá vált: minden (hétköz)nap egy bejegyzés. Jók, rosszak, érdekesek, érdektelenek - mikor hogy sikerül. De ez összhatás, az összérték mindig pozitív, sosem jutott eszembe, hogy kivegyem az rss olvasómból.
Pollner ma bejelentette, hogy bezár a Médiablog, vége. Kár. Kicsit elvesztettünk valamit, azt hiszem. A bezárás kapcsán feltettem neki pár kérdést, nem nevezném interjúnak, inkább csak óvatos érdeklődésnek. Íme.
BK: Hogyan kerültél a média közelébe? Ha jól tudom, valami egészen más irányba tanultál és dolgoztál is.
PF: Korábban hangmérnök voltam, komolyzenei CD felvételek készítésével foglalkoztam. Évek alatt eljutottam a "szakmai csúcsra", a legjobbakkal dolgozhattam, de 90-es évek elejére bedőlt a zeneipar, nem kellettek többé igényes (drága) felvételek. Olyan rugalmas munka kellett, ami mellett még elláthattam az egyre gyérülő megbízásokat. Ez lett az újságírás. Szabadúszóként több lapnak is dolgoztam, közben szereztem valamilyen papírosokat is (soha senki nem kérte.)
BK: Honnan jött az e-média blog ötlete? Egyáltalán a blogírás?
PF: 1996 óta érdekelt az online média, '99-től ebből éltem. Szerettem volna kollégákkal az online média problémáiról beszélgetni, de nem találtam az erre megfelelő fórumot, formát. A blogolásról hallhattam valahol, de az e-méida blog elindításakor nem tudtam mi az. Arra viszont napok alatt rájöttem, hogy működik. Sokáig 1-2 leckével voltam az olvasóim előtt:)
BK: Milyen volt "ünnepelt bloggerré" válni?
PF: Minden bloggerben van egy jó adag exhibicionizmus, vagyis szereti, ha figyelnek rá. 2004-2006 között kevés volt a "szakmai" blog, az újságírók pedig érthetően a többinél is jobban "haraptak" egy szakmájukkal foglalkozó blogra. Nem érdemes túldimenzionálni ezt a fajta érdeklődést. A valódi siker kevésbé látványos. Sokan vannak, akikre hat egy blog, de soha nem írnak hozzászólást.
BK: Nekem nagyon sokat segítettél, amikor indult a blogom és a cégem. Tudom, hogy Doransky is sokat köszönhet neked - ha mást nem, a Blogteres munkáját. Szívesen segítesz másoknak? Vannak "nagy büszkeségeid"?
PF: Doransky már blogolt, amikor én elkezdtem, sokat tanultam tőle akkor és később is. Wolf Gábort és Bőgel Györgyöt én vettem rá a blogolásra. Erre máig büszke vagyok:)
BK: Az online média megismerte az elmúlt években a "pollnerizmus" kifejezést, jobbára a most bezáródó Médiablogba írtak kapcsán. Nem állítom, hogy ez a kifejezés nem nélkülöz némi élt, de te ezt hogy élted át? Érdekeltek egyáltalán ezek a hangok?
PF: Évekkel korábban - a blogban és néhány rendezvényen élőben is - erősen (és néha kissé dogmatikusan) bíráltam az Index és az Origo akkori, a web 2.0.-tól elzárkózó gyakorlatát. Egy innen kiinduló vitában alkotta meg Uj Péter (az Index főszerkesztője) a "pécsiferizmus" fogalmát. Bede Márton fénykorában egy teljes bejegyzést szentelt a témának. Ez az ő véleményük, leírhatják, nincs értelme kapálózni ellene. Talán ennek révén bekerülök a hazai médiatörténetbe.
BK: Hogy érzed az elmúlt hét évet? Rengeteget változott a világ és a blogod is. Sikerült elérni valamit a média művelőinek az edukálásában?
PF: Soha nem tudományosan, hanem ösztönösen írom a blogot. Ahogy változik a világ, változik az én érdeklődésem is. Ma a blogolás, a web 2.0, vagy a közösségi média a napi gyakorlat része. Jobb a "munkamegosztás" is. Ma a közösségi médiával, vagy a marketinggel rengeteg magyar blog foglalkozik. Lehetősége sokkal szűkebb, rétegtémákra koncentrálni.
BK: Szeretném, ha blogolnál tovább a média témájában, de ha mégsem lesz rá időd, kedved, kit ajánlanál, aki hasonló témában írogat?
PF: Te is emlékezhetsz rá, hogy néhány éve még valamennyien olvastuk, kommenteltük egymás blogjait. Ma átlátni is nehéz, hányan írnak szakmai blogot. Sajnos nem tudok most valamilyen listával előállni. de elég jó szűrő a Kreatív Blogaritmus válogatása, a hvg.hu Napi merítése és az emasa.hu hírlistája.
(A képet a Stég Grafikai Műhely készítette.)
Utolsó kommentek