Ez egy kicsit olyan tabu téma volt sokáig az interneten. Tudjuk, hogy mik az ellenérvek: "ezért a szarért nem fizetek", "majd máshol ingyen elolvasom", "nem ér ez egy fillért se". És ismerjük a félelmeket is: elveszített felhasználók, kevesebb bevétel mint a reklámokból, és így tovább.
Pollner rendszeresen ír a külföldi próbálkozásról, és tudjuk, például szlovákiában már működik fizetős kapu, többé-kevésbé sikeresen. Sőt, azt is tudjuk, vannak hazai törekvések is: egyrészt vannak olyan tartalomszolgáltatások, amelyek egy-egy részéhez csak pénzért férünk hozzá, másrészt nyelvi adottságaink miatt a szlovák példa nálunk is ragadós lehet. De nemcsak ilyen nyelvi szigeteken terjed ez a megoldás...
Vagyis lassan, de biztosan el kell fogadnunk: a fejlődés iránya egyértelműen a fizetős (részben fizetős) tartalmak világa. Az, hogy mi fog pénzbe kerülni, persze sok dologtól fog függni, de tuti, hogy néhány év múlva már az lesz a természetes, ha a számunkra értékesebb dolgokért fizetünk, és igen, nem fogunk ezen kiakadni. Főleg, ha a Pianohoz hasonló megoldás lesz, vagyis nem kell minden oldalon külön fizetgetni, egy helyen elintézzük, és onnantól megy mindenhol.
Hogy ez felháborító? Hogy úgysem fogsz fizetni "ezekért"? Igen, most sokan így gondolják. De javaslom, barátkozz a gondolattal.
Utolsó kommentek