Csinálunk egy új szolgáltatást. Minden paramétere olyan, mintha startup lenne, és gondolom lazán indulhatnánk is vele ilyen versenyeken. De egyáltalán nem biztos, hogy fogunk. Nem startupot építünk, hanem vállalkozást.
Van egy csomó startup, ami egy ötletre épül. Meg kellene csinálni valamit, amihez pénz kell, de a kitalálónak nincs, vagy nincs elég. Be kell vonni pénzt, de hogyan? Hát, majd keresünk befektetőt! Úgyis vannak Jeremie alapok, kockázati tőkések, látjuk, hiszen írnak ezekről, meg még startup rendezvények is...
Aztán jön a dolog neheze: mindenféle furcsa kérdések. Nem az ötlet az érdekes, hanem a megvalósítás. A jövedelmezőség. Az életképesség. És ilyenkor egyre inkább az az érzés kerülgeti az embert, hogy csak akkor adnak tőkét, amikor már ott tartunk, hogy nem is kell, és akkor is vinnék a cég nagy részét. De miért? Hiszen annyira jó az ötletem!
A válasz pedig egyszerű. Ötlete (majdnem) mindenkinek van. A megvalósítás ezerszer, milliószor nehezebb. A befektető nem az ötletre kíváncsi, hanem az emberre: tényleg komolyan gondolja? Tényleg meg tudja valósítani? Tényleg piacképes ez így együtt? És akkor tegyük ehhez még hozzá, hogy az ilyen sokak által ismert befektetési alapok ráadásul nem kockázati tőkék, hiszen szinte csak a biztosra adnak. Tízből hat jöjjön be... ez nem kockázat, ez befektetés kategória.
Nekünk is van egy ötletünk. Felmértük, hogy lenne rá piac. Kidolgoztunk egy üzleti tervet. Kiszámoltuk, mennyi pénz kéne rá. Aztán végiggondoltuk, tényleg ennyi kell rá? Nem elég ennek a töredéke? Meg lehet ezt úgy is csinálni, hogy a piacra lépés olcsóbb legyen? És a végén arra jutottunk, hogy igen. Nem lesz ingyen, de amennyi kell, annyi van. Kockáztatunk, saját pénzt. Vállalkozunk. Ez a vállalkozás lényege: belerakom a munkám és a pénzem, abban bízva, hogy működni fog, és ezzel keresni fogok több pénzt, mint amit beleraktam.
Nem akarok startup céget. Saját vállalkozást akarok. El akarjuk indítani a szolgáltatást (el is fogjuk), és meg akarjuk méretni magunkat a piacon. És amikor működik, majd akkor eldöntjük, hogy hogyan tovább. Lehet, vonunk be tőkét. Lehet, inkább hitelt szerzünk. Vagy kinövekedjük a szükséges pénzeket. Minden lehetséges.
Ez lesz a második lépés: amikor egy működő vállalkozást tovább szeretnénk növelni. Ja, hogy ez, így, startup? Nos, igen. Talán pont EZ a startup. Egy működő vállalkozás.
Utolsó kommentek