Ezt megszívtuk. Olyan tíz éve volt nagyon sok cikk arról, hogy eltűnnek a kapuőrök (idehaza főleg Pécsi Ferenc írt a sajnos már a netről eltűnt Médiablogjában erről), és ennek mi mind örvendeztünk. Végre mindenféle korlátozások nélkül hozzá lehet jutni a hírekhez, nincsenek szerkesztők, nincsenek terjedelmi korlátok, az interneten megvan minden, és majd mi magunk lehetünk saját kapuőrei, vagyis azt fogyasztjuk hírekben is, ami nekünk tetszik.
Hát, bekövetkezett. Csak nem úgy, ahogy azt elképzeltük. Liberális értelmiségiként én is rajongtam a változásért, nagy volt az öröm, végre szabadon és demokratikusan mindenki azt olvas, amit akar, azt oszt tovább, amit akar. Éppen csak - szokás szerint - egy kicsit a valóságtól elvonatkoztatva örömködtünk. Mert amire nem számítottunk, az az, hogy ezt a lehetőséget az emberek nem arra és nem úgy használják, ahogy azt elképzeltük.
Ami történt, azt be se kell mutatni. Aki figyeli a híreket, pontosan tudja: az internet, és azon belül főleg a Facebook tele van álhírekkel, féligazságokkal. A kapuőrük hiánya miatt bármilyen álhír szűrők nélkül elterjed, és az és úgy gyárt hírt, aki és ahogy nem szégyell. Legyen szó az orosz titkosszolgálatról vagy a magyar kormánypropagandát "sugárzó" "közszolgálati" médiáról, legyen szó harcos környezetvédőkről vagy még harcosabb vallási fanatikusokról. A nagy szabadságok, a kapuőrök hiánya polarizálta a hírfogyasztást, a Facebook csak rátett erre egy lapáttal a saját belső algoritmusaival (ami olyan híreket mutat meg inkább nekünk, amilyeneket szeretünk). És a nagy szabadság teret adott a radikalizálódásnak, a szélsőségeseknek is.
Szarban vagyunk. Kiengedtük a szellemet a palackból, és az most itt gomolyog ködszerűen. Ahogy valaki pontosan megjegyezte: a tény alapú újságírásnak mára vége van.
Mi lesz most?
Itt akár be is fejezhetném, mint egy posztapokaliptikus média-vízió, de azért nézzünk egy kicsit jobban körbe, és ne legyünk ennyire kétségbe esve. Mi történt? Rájöttünk, hogy a kapuőrökre mégis szükség van. Rájöttünk, hogy ez így ebben a formában nem működik. Változtatni kell. A Facebook és a Google már tesz is ebbe az irányba lépéseket, hiszen elvileg képes szűrni az álhíreket. Akkor vajon kialakulnak tényleg az új kapuőrök? A szerkesztők helyét átveszik a közösségi szolgáltatók, a keresők? Lehet.
Hogy ez nem tökéletes? A szerkesztők se voltak tökéletesek. Manipulálható ez is, az is. De jól láthatóan nem annyi történt, hogy eljutottunk a jelenlegi állapotba, és itt álldogálunk tanácstalanul. A problémát felismertük, és most elkezdtünk dolgozni annak megoldásán.
Ilyen megoldás például a civil újságírás és a tényfeltáró újságírás erősödése. Ilyen változás lehet az, hogy élünk saját jogainkkal és lehetőségeinkkel, és ellenőrizzük a híreket. Mi, akik már éltünk a "létező szocializmus" alatt, ezt jól ismerjük: akkoriban megtanultunk olvasni a sorok között. Most sem kell mást tennünk: kételkedni kell. Az a jó, hogy mára sok lehetőségünk van az ellenőrzésre is.
Persze, ha át akarnak verni minket, akkor minden manipulálható. De ez nem újdonság. A régi média is pont így működött. Sőt. Pont így működik.
Utolsó kommentek