Fiatalon harcos környezetvédő voltam. Be akartam lépni a Greenpeace-be, és kifejezetten foglalkoztatott az emberi környezetpusztítás kérdése. Akkoriban aktív tájfutó és természetjáró voltam, sokat jártam az erdőket, így valahol ez is motivált.
Aztán az élet elsodort más irányba, végül közgazdász lettem, és pl. környezet-gazdaságtan című tantárgyunk is volt, ahol sokkal árnyaltabban megismertem ezt a kérdéskört. Mára a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés és az emberi tevékenység hatása a világunkra olyan kérdés lett, amit nem lehet kikerülni. Én a magam részéről ennek örülök, de azt is megtanultam, hogy a lehetőségeink végesek. A világra való ráhatásunk kicsi, de nem is ez a fő probléma, hanem sokkal inkább az a világrend, amiben élünk. Jelentős változásokhoz jelentősen kell változtatni ezen a világrenden, ami sokaknak azt jelentené, hogy romlik a megszokott életminőségük, le kellene mondani a már megszerzett javakról.
És még ez sem lenne elég, hiszen folyamatosan nő az emberiség létszáma, és mindez zömmel olyan helyeken történik, ahol sem akarat, sem tőke, sem tudás nincs ahhoz, hogy mindez ne okozzon környezeti károkat.
A marketing egy olyan szakterület, aminek léte és működése feltételezi a fogyasztást, feltételezi azt, hogy verseny van. Igen, létezik olyan reklám, ami nem fogyasztásra ösztönöz, és a politikai propaganda is reklám, de azért az a fajta marketing, amiből élünk, elsősorban a kereskedelemhez köthető. Márpedig ez egy fontos kitétel: a környezetvédelem sok olyan területet kell érintsen, amiből a marketingesek élnek.
Plusz a marketing önmagában is szennyező. A hagyományos reklám olyan eszközöket használ (pl. papír), ami előállítása önmagában környezetterheléssel jár, de az online marketing sok eleme is annyi plusz energiát igényel, amely már kimutatható lenne. A marketing - és ezen belül a reklám - tehát egyértelműen nem tesz jót a környezetnek. De a marketinghez tartozó ármegállapítás is sok kárt okozhat, ha nincs átgondolva: az egyet fizet - kettőt kap pl. bizonyíthatóan túlfogyasztáshoz vezethet. A csomagolások sem nevezhetőek környezetbarátnak... Tudnám folytatni.
Nekünk, marketingeseknek is végig kell gondolnunk, mit tehetünk a környezetvédelemért. És itt most nemcsak arról van szó, milyen módon támogatunk ezzel foglalkozó szervezeteket, hanem pl. arról is, milyen tanácsokat adunk az ügyfeleinknek, vagy hogyan alakítjuk ki a folyamatokat a cégünknél. Igazából egyfajta paradigmaváltásra volna szükség. Arra, hogy hajlandóak legyünk mást csinálni, és ez a "más" olyan legyen, amely kisebb környezeti terheléssel jár.
A hogyanra még nem tudok egzakt választ adni. De el kell kezdenünk keresni a megoldásokat, ha azt akarjuk, hogy ne mi legyünk az egyik okozói a környezeti katasztrófáknak. És persze főleg azért kell ezeken gondolkozni, hogy megőrizzük az a Földet, amit szüleinktől kaptunk, és a gyerekeink fogják örökölni.
Folytatás - valamit tenni kell.
Utolsó kommentek