Ami az üzleti életben rajtunk kívülálló erőforrás, de függ annak meglététől az üzletmenetünk, sok esetben biztosítható. Köthetünk rá biztosítást, hogy amennyiben a mi hibánk kívül eső ok miatt következik be előre nem látható változás, úgy ne legyünk teljesen kiszolgáltatottak, valamilyen módon kompenzálódjon a hasznunk, vagy bármi más, ami ettől a kieső erőforrástól függ.
Persze rengeteg olyan dolog van, amire eszünkben sem jutna elsőre biztosítást kötni, mert eddig nem volt szokás. Az online szakma egésze majdnem ilyen: mert a hagyományos dolgokra köthetünk (pl. egészségünkre, az eszközeinkre), de a nehezen megfogható dolgokra nem. Legalábbis egyelőre nem.
A napokban kezdtünk el dolgozni egy munkán Keresztúri Gergellyel, a Tartalomgyár.hu vezetőjével. A feladatunk egy tartalomszolgáltatás forgalmának az elemzése, mivel ettől a forgalomtól függ az, hogy mennyi hirdetést lehet eladni rajta, vagyis mennyi bevételt tud termelni.
A weboldalak, és ezen belül a tartalomszolgáltatások forgalma jellemzően öt forrásból érkezik:
- direkt látogatók, akik ismerik a weboldal címét, és azt írják be
- keresőből érkező látogatók
- közösségi médiából érkező látogatók
- a weboldalra mutató linkekből érkező látogatók (pl. hírmegosztók)
- hirdetésből érkező látogatók.
Ezek mindegyik olyan, hogy az üzemeltetőn múlik elsősorban, mekkora a mértéke. Mindegyiket lehet valamilyen módon erősíteni, rövid és hosszú távon is. A probléma akkor van, amikor egy külső tényező megváltozik: például a Google algoritmust vált, vagy a Facebook csökkenti az organikus eléréseket. És ilyenkor azt látjuk, hogy a forgalom visszaesik, akár jelentős mértékben is. Ez pedig azonnali bevételcsökkenést eredményez, olyan módon, amire nem tudtunk felkészülni.
Keresztúri Gergely ötlete az volt, mi lenne, ha lenne biztosítás mondjuk a Facebook elérésre vagy Facebook által hozott forgalomra. Ilyenkor mondjuk 10 vagy 30 százalékos forgalomcsökkenés esetén elkezdene fizetni - annyit fizetne, amennyiért a kiesett bevétel pótolható lehetne, mondjuk hirdetésvásárlással. Akár csak átmeneti időre, mondjuk egy hónapra, hogy ennyi idő alatt legyen lehetőség megismerni az új algoritmust, legyen esély visszaszerezni valahonnan a forgalmat.
Elsőre meredek ötlet, másodikre viszont érdekes. Amikor ilyen mértékben függ az üzletmenetünk egy-egy külső tényezőtől, akkor érdemes lehet a kockázatot csökkenteni. A kérdés az, lesz-e olyan biztosító, amelyik látna ebben fantáziát. Én pesszimistább vagyok kicsit, mint Gergő: nem hiszem, hogy pár éven belül lenne ilyen megoldás. De talán tévedek, és talán mégis bevállalja legalább egy ilyen cég.
Akkor már csak ügyfelek kellenek, tartalomszolgáltatók, de akár webáruházak is, akiknek megéri ezt bebiztosítani. De ismerve a piacot, ilyenből azért van elég sok.
Utolsó kommentek