Lehetsz te bármilyen jó online marketinges, megfelelő IT-s, informatikus szakértelem nélkül nem fogsz boldogulni. Előbb-utóbb előjön valami olyan feladat, ami kell a munkádhoz, de még a problémát sem biztos, hogy érted.
Természetesen képezheted magadat ebbe az irányba, és valamilyen szintig kell is, hogy képezd magad. Tudnod kell, mi az a php, a html, az xml. Tudnod kell, mi az a domain, mi az az IP cím, mi az smtp és mi a POP3, az IMAP. Sőt, az sem árt, ha megérted, milyen műszaki háttere van a webes szolgáltatásoknak. Ez nem jelenti azt, hogy meg kell tanulnod php-ban programozni, vagy tudnod kell, hogyan kell egy webservert telepíteni. De ahhoz, hogy kommunikálni tudj a szakmában, ezeket a fogalmakat például ismerned kell.
Ha egy domain nevet bejegyzel, és egy szolgáltatónál elhelyezed a weblapodat, jó esetben nem kell sokat értened abból, mi történik. Aztán jön az a feladat, hogy költöztetni kell a tárhelyet, és rögtön jönnek a ravasz kérdések és problémák. Például mi fog történni az adott domain-hez tartozó e-mail címekkel? Milyen információkat kell elkérnem/megadnom, hogy a költöztetés sikerüljön? És így tovább.
Nem állítom, hogy ezen tudás nélkül ne lehetne elindítani egy kampányt vagy megnézni egy weboldalt, hogy mennyire tetszik. De akkor szükséged lesz valakire, aki ezeket tudja, érti, és megbízol benne. És ami még legalább ennyire fontos: elérhető is, amikor szükséged van rá.
Online marketingesként tehát az IT támogatás nemcsak azt jelenti, hogy működjön a munkahelyi vagy otthoni hálózatod, vagy be tudd kapcsolni a számítógéped. Nemcsak azt jelenti, hogy folyamatosan frissítve van az oprendszered és a vírusirtód. Nemcsak azt jelenti, hogy működik a nyomtatód.
Online marketingesként az IT támogatás a munkád lényegéhez is kelleni fog.
Amikor először elkezdtem egyetemre járni, akkor közgazdász programozó matematikusnak kezdtem el tanulni. Ez lényegében progmat volt, némi közgazdász tantárggyal. Aztán rájöttem, ez nem igazán az én világom, és váltottam, így lettem közgazdász (és azon belül marketinges). De megtanultam annyit a két év programozó matematikus szakon, hogy értsem, ha informatikai problémába futok bele, és tudjam, mit kell mondanom és kinek. Ez az a szint, amit érdemes elérni. Már nem programozok (bár elvileg tudok), és nem kezdek el összerakni számítógépet (elvileg az is mehetne még). Erre vannak jobb, sokkal jobb szakemberek. De tudok velük kommunikálni, és ami még nagyon fontos, fel tudom mérni, mikor van rájuk szükség.
A munkánk specializálódott. Az IT támogatás jobb, ha kívülről érkezik, ha nem nekem kell azt is megoldanom. Ez egy nagyobb cégnél természetes, de kisebb cégeknél is hatékonyabb, és főleg olcsóbb már rövid távon is.
És ha így teszek, akkor marad időm azzal foglalkozni, amihez értek.
Utolsó kommentek