A legtöbb gazdasági hír arról szól, mennyire romlik a gazdasági helyzet. Nőnek az energiaárak, nő az infláció, és ezzel párhuzamosan csökken az emberek pénze, emiatt csökken a vásárlóerő is. És bármilyen elemzést nézünk, ezt olvashatjuk. Én is ezekről írtam már, én se lógok ki a sorból, miért is tenném, látom ezt magam körül is.
Ennek viszont több olyan következménye is van és lesz, amire érdemes felkészülnünk. Az egyik következmény a fogyasztási hajlandóság: akiknek van pénzük, azok is inkább kicsit kivárnak, legalább azt megvárják, mennyi lesz az első komolyabb, őszi energiaszámla (fogyasztás). Emiatt arra számítok, hogy a korábbi évekhez képest kicsit később fog elindulni a karácsonyi szezon. Ehhez csak hozzáadódik, hogy sokan lesznek, akik majd a karácsony előtti év végi jutalmakból akarnak/tudnak vásárolni, és ez csak erősíti a későbbi vásárlást.
A másik következmény a kisebb kereskedő cégek hozzáállása. Sokan, akikkel beszéltem, félnek attól, mi lesz januártól. Mert a karácsonyt még csak-csak megfinanszírozzák a vevők, de ez a szokásosnál nagyobb csökkenést hozhat januártól. Emiatt én azt látom, sokkal óvatosabban készleteznek. Emiatt a nagykereskedők is óvatosabbak. És emiatt kialakulhat az a helyzet, hogy mire lesz a vevőknek némi pénzük, addigra elfogy az áru egy része. Kereslet lesz, de választék kevésbé.
A helyzet annyira bizonytalan, hogy nem lehet tudni, ténylegesen mi fog történni november-decemberben, de azt mindenki tudja, nem lesz szokványos karácsonyunk. Bár nem volt az a tavalyi és a tavaly előtti sem, az utolsó békeév 2019 volt...
A fentiek után érthető, miért nem tudok igazán jó tanácsokat adni, olyat, ami mindenkire igaz. Minden egyes kereskedőnek magának kell eldöntenie, hogy a rendelkezésre álló tőkéje, a várható forgalma és a vevőköre ismeretében mit lép. Az biztos, ez a karácsony nem fog menni rutinból...
Utolsó kommentek