Ezt az írást most elsősorban azoknak szánom, akik előbb vagy utóbb képviselőjelöltek szeretnének lenni valamelyik választáson. Jelen bejegyzés alapfelvetése az, hogy minél nagyobb településen indul valaki, annál kevésbé ismerik őt a potenciális választók, vagyis a nevével elsősorban a kampány alatt találkoznak.
Ezért megpróbálnak majd információt kapni az adott személyről, amit a legkönnyebben természetesen a Google segítségével kaphatnak meg. Lássuk, milyen lehetséges találatok jöhetnek elő!
A legsemlegesebb eredmény az, ha semmi. Persze ez nem annyira jó, de majd látjuk, lehet rosszabb. A semmi persze lehet olyan semmi, ahol tényleg nincs semmilyen információ a jelöltről (mert még az életben eddig nem került fel a neve egy weboldalra sem), illetve lehet olyan semmi, amikor abszolút semleges információt kapunk (pl. a helyi újság egy cikkét, amiben megemlítik azt a tényt, hogy a keresett személy indul a választásokon).
A jó eredmény az, ha kapunk információt a jelöltről. Az a legjobb, ha az első találatok közt a jelölt saját oldala jön fel: a saját bemutatkozó oldala, vagy a jelöltet állító párt, szervezet egyik oldala, ahol a jelöltet bemutatják. Ezen kívül néhány hír, esetleg semleges vélemény.
A rossz eredmény értelemszerűen az, ha kapunk egy-kettő - vagy éppen sok - negatív információt: az ellenfelek bírálatát, negatív fórumvéleményeket, a jelöltet fikázó blogbejegyzéseket. Ráadásul az ilyen vélemények túlsúlyban is lehetnek - ad absurdum az első tízben a Google keresésnél csak ilyen van.
Nos, aki csak kicsit is foglalkozik az internettel, az hamar megérti: a jó megoldás csak az, ha a jelölt saját dolgai kerülnek első helyekre! De ezért tenni kell.
Ugyanakkor a keresőoptimalizálás nem az a dolog, ami majd egyik napról a másikra működik. A keresőoptimalizáláshoz kell némi idő. Egy normális weboldal sincs kész egy fél délután alatt, ráadásul azon látszik is, hogy sebtében készült. Ezért én az alábbi olcsó, de hatékony megoldást javaslom mindazoknak, akik indulni akarnak esetleg egy választáson a közeli jövőben (legyen ez már 2009-ben vagy 2010-ben):
- Ha még nem tette meg, jegyeztesse be a saját nevét domain névnek! Erre rakjon fel egy bemutatkozó oldalt, én például egy egyszerű ingyenes blogmotorra épülő megoldást tartok a legjobbnak. Írjon nem túl szélsőségesen aktuális témákról, mutatkozzon be, rakjon fel rövid videókat (ha vannak), saját képeket. De ezt már most kezdje el, akár már holnap!
- Kezdjen el politikai blogokban, fórumokon saját néven hozzászólni! Legyen egyértelműen beazonosítható, hogy ki ő, és persze a hozzászólások azért normálisak legyenek. Ha van az adott szolgáltatásnál adatlap, ott tüntesse fel a weboldalának is a címét!
- Ezt a weboldalt adja meg a pártja hivatalos oldalain is, sőt, ha jelenleg is képviselő pl. az önkormányzatban, akkor ott is legyen meg a nevénél a weboldal.
- Nagyon fontosak a helyi portálok, nem árt néhány olyan hírt is generálni, ami a weboldallal kapcsolatos. Például ha véleménye van egy helyi kérdésben, akkor azt meg kell írni, és el kell küldeni a portál szerkesztőinek, hátha rácuppanak, és talán még linkelik is!
- Keresse meg a lakóhelyének a lap.hu oldalát, próbáljon meg arra is felkerülni.
- Csináljon a Wikipedia-ban magáról egy oldalt.
Összefoglalva: legyen aktív, és ahol csak lehet, szerepeljen a neve, ami a legjobb esetben még link is legyen a weboldalára!
Persze kellenek az egyéni ötletek is, ki-ki habitusa, tudása, érdeklődése szerint. Ha jól csinálja, akkor elég hamar a saját oldala lesz az első találat a nevére a Google-ben. És jelen esetben pont ezt akartuk elérni.
Így már kicsit nyugodtabban vághat bele a jövendő kampányba!
Utolsó kommentek