A jól védett erődnek az előnye támadáskor mutatkozik meg: bárhonnan jön az ellenség, túl lehet élni, nem fogják elfoglalni. De a jól védett erőd egyben hamis biztonságot és mindenekfölött röghözkötést is jelent: ha megvan az erős védelem, vajon ki akar majd tiszta szívvel és bátran újabb földeket hódítani? A jól védett erőd feladata a védelem, nem a terjeszkedés.
A terjeszkedéshez szabadcsapatok kellenek. Az erődhöz viszont hátország.
Ez jutott eszembe Hírbehozó írása kapcsán, amelyet az iwiw és a Facebook kapcsán, az iwiw esélyeiről írt.
Számomra jelenleg pár dolog tűnik biztosnak: az egyik az, hogy az iWiW valóban tudott nőni 2009-hez képest. Ugyanakkor az idei évi tendenciákból az is világos, hogy ez a növekedési ütem erőteljesen lelassult. Mindeközben a Facebook öles léptekkel mássza meg a hazai látogatottsági toplistát...
A Facebook terjeszkedését önmagában nem a divat diktálja. Ez nagyon kevés lenne. Akkor mi a titkuk? Lehet, idehaza annyira nem is érezzük, de miért van az, hogy egyre több szolgáltatás a Facebook-hoz képest működik? A Google már az ellenfél, nem más közösségi oldal! És bedaráltak mindent: hány helyen találkozunk "Like" gombbal? Facebook belépéssel? Hány cég költözött fel teljes erőbedobással a Facebook-ra?
Mára a Facebook platformmá vált. Mindenféle cizelláltság nélkül: az iwiw akkor éli túl, ha felmegy a Facebook-ra. Ha lesz Like-gomb, ha a Facebook azonosítóval be tudok lépni. És ha a Facebook-hoz képest tud valami pluszt adni.
Az iwiw nem most rontotta el. Az iwiw akkor halt meg, amikor bezárta magát: az applikációk fejlesztése fölöslegesen bonyolult folyamat, az iwiw-en kívül ráadásul gyakorlatilag nincsenek is jelen. Persze valahol ez érthető: a tulajdonos Magyar Telekom sem egy nyitott cég. Ilyen környezetben elmagyarázni, miért kellene együttműködni a konkurensekkel, eleve lehetetlen. Maradt tehát a körkörös védelem: hosszú és bonyolult fejlesztési folyamatok, a mindenről való lekésés. Gondoljuk csak meg: az iwiw Android és iPhone app mennyit is késett a Facebook-hoz képest? Mennyi idővel később lett a tulajdonos mobilhálózatában ingyenes az iwiw elérés? És hány hazai szolgáltatást tudunk, ahol van iwiw kapu? Iwiw kapcsolat? Nos?
És a fő kérdés: mi az, amiben többet tud adni az iwiw?
Aki olvasta Asimov Alapítvány regényeit az megtanulhatta: a nagy szervezetek halála nem azonnal történik. Először csak apróbb, bosszantó hibák vannak. Aztán lassan elkezdenek a kevésbé fontos területeken veszíteni. És még ekkor is megvan a hamis biztonságérzet: nincs itt nagy baj, átmenetiek a zűrök, egyébként sem volt nekünk az a terület fontos. És nézzétek meg, növekszünk! Aztán lesz egy pont, amikor majd felgyorsulnak az események, és hopp, összedől az egész kártyavárként.
De Asimov azt is leírja, hogy lehet megoldás, ha időben lépünk. Igaz, a korábbi szervezetet már valószínűleg nem lehet megmenteni, de lehet valami újat építeni belőle.
Az iwiw-ből is kellene valami újat építeni. Valami szokatlant, valami működőt. A bázis adott: soha ennyi regisztrált felhasználója nem volt hazai szolgáltatásnak, soha ennyire ismert és elismert brand nem működött a hazai piacon. Az iwiw-ben most megvan az az erő, amire lehet építeni. Csak kellene valaki, aki megmondja végre: oké, ennyi volt, és akkor most építsünk valami újat. És megmondja, mi legyen az az új dolog.
Ötleteim vannak, nem is kevés. És gondolom másoknak is. Lehetne itt még valamit tenni. De az első lépés mindenképpen az alapvető dogmák lerombolása. A jól védett erődöt le kell bontani, a köveket el kell adni, és a pénzből meg kell szervezni a könnyűlovasságot. Annyira jól működött ez már egyszer nekünk, miért ne próbálnánk meg újra?
Utolsó kommentek