Amikor Tito meghalt, állítólag azt mondta, nem egy egységes országot hagy maga mögött, hanem sok kis egymásnak feszülő államot. Jugoszlávia mára szét is esett, jobbára a történelemkönyvekbe sikerült száműzni. De a jugo helyzet jól jellemzi számomra egész Közép-Kelet-Európát: nem egységes vidék ez, hanem sok kis egymásnak feszülő nemzet.
Így aztán van bennem némi fenntartás, amikor valami KKE. Általában olyanok számára létezik ez a fogalom, akik nem itt élnek, nem itt születtek. A gazdasági érdekek ugyanakkor erősek, az országok meg kicsik, úgy lakosságra, mint gazdaságra. Így gazdaságilag mégis egységként kezelik ezt a vidéket. Legalábbis ami a cseh, szlovák, lengyel, magyar piacot jelenti: sokaknak ez KKE.
Ez a fajta egységes piaci szemlélet aztán persze jól ráragad az internetre is. Mintha legalábbis ugyanolyan piac lenne a lengyel mint a szlovák, a cseh mint a magyar. A frászt ugyanolyan, mások a szabályozások, mások a problémák, még az átkattintási arányok is eltérőek, az internetpenetráció mértékéről nem is beszélve.
De talán ettől függetlenül érdekes lehet egy olyan konferencia, ami magát az első nemzetközi internet konferencia Közép-Kelet-Európában alcímmel hirdeti. Ha másért nem, akkor azért, hogy az ember kapcsolatokat építsen...
Persze elnézve a sajtóközleményt, ez is inkább a nagy nevek durrogtatása:
Az eseményen jelen lesz Felix Muchnik, a Softkey igazgatótanácsának elnöke, mint az egyik előadó. A Softkey a legnagyobb, számítógépes hardverek eladására specializálódott online üzlet Oroszországban. A nemzetközi előadók mellett olyan vállalatok képviselői is színesítik majd a résztvevők palettáját, amelyek már jelen vannak Közép-Kelet-Európában vagy jelenleg is terjeszkednek a régióban. Ott lesz közöttük Ariel Eckstein (Egyesült Királyság), az AOL Europe üzletfejlesztésért felelős alelnöke és Clara Llamas (Franciaország), a Trader Media East vállalati stratégiáért felelős munkatársa.
Mintha legalábbis ez lenne a lényeg.
Az esemény programja négy tematikus egységre lett felosztva: „Hogyan folytassunk üzleti tevékenységet a CEE régióban”, „Mit tudunk az internetről a régióban”, „E-commerce a CEE régióban”, „E-marketing a CEE régióban”. A program beszélgetésekből, kutatásokon alapuló előadásokból, vitafórumból és esettanulmányok bemutatásából áll össze.
A témák viszont érdekesek. A Gemius SA rendezvénye várhatóan érdekes lesz.
Mellékszál, de hamarabb kaptam meg az angol nyelvű, külföldről érkező sajtóanyagot, mint a magyart. És az angol nyelvű anyag jobb. Abból például kiderülnek ezek is:
Peter Darvas, Research Manager at Ipsos - Szonda and Peter Perger from
Netpincer are from Hungary are among the speakers.
At the conference there will be representatives of the biggest players of
the Internet industry in the region: AOL Europe (UK), Trader, Media East
(France), Ipsos (Hungary), Softkey (Russia), META (Ukraine), Netbridge
(Romania), Netpincer (Hungary), Delfi (Latvia), OMD, Rate (Estonia), Httpool
(Balkans), Rambler (Russia), Allegro (Poland), Draugiem (Latvia), Adnet
(Lithuania).
A konferencia neve INTERNET CEE, 2007. november 20-21-én lesz Varsóban. Jelentkezés és minden egyéb: http://www.internetcee.com/
Remélem, lesznek érdekes beszámolók. Ha máshogy nem, majd a magyar résztvevőket kifaggatjuk, ha hazajöttek!
Utolsó kommentek