A videómegosztók népszerűsége már a kezdetektől arra ösztönözte a reklámosokat, hogy kitalálják, vajon milyen reklámforma lehet itt a nyerő. A kérdés nem egyszerű, hiszen a YouTube vagy éppen az IndaVideo, Videa szolgáltatások egyik előnye a gyors hozzáférés (letöltés nélküli videónézés), és persze a széles választék.
Ha ezt akadályozzuk, akkor a felhasználók elmennek (hiszen mindig lesz olyan szolgáltatás, ahol nincs akadály, csak hazai videómegosztóból több mint tíz működő van...), nem lesz aki nézze és nem lesz amit nézzenek (hiszen megosztani sem lesz értelme).
Így viszont valódi kihívás a jó reklámok elkészítése. Igazi megoldás nincs is, de azért összeszedtem párat, mik azok, amik már felmerültek.
Megszakító reklám
Ez a legtriviálisabb megoldás: a videó megnézése előtt vagy közben egy rövid (5-10-15 másodperces) reklámfilmet kell megnézni. Ez egyben a legzavaróbb megoldás is, nagyon kevés tartalom esetében működhet, így aztán nem is terjedt még el.
Feliratozás
Zavaró, de a tartalom elérhető: felirat jelenik meg a videón, ami maga a reklám. Ez így szöveges hirdetés, aminek már van elég nagy kultusza a neten, elég csak az AdWords-re gondolni.
Reklám a videó körül
Bármi lehet, amit ismerünk: banner, szöveg, szponzoráció. Legnagyobb baja az, hogy a hasonlóan hatékony, mint máshol, nincs semmi különlegessége - mindössze a tartalom más, jelen esetben nem cikk, hanem videó. Ráadásul a megszokott módszerekkel blokkolható.
Kép a letöltés közben
Ez talán a legfrissebb ötlet: a letöltés "holt-idejében", azaz akkor, amikor épp semmi nem történik jelenik meg a hirdetés. Ez lehet a "bufferelés" ideje, de lehet egy pause (pillanatnyi megállítás) alatt is. Ügyes, kevésbé zavaró és még hatékony is lehet.
Persze mindezekhez kell két dolog: biztosítani kell az akció lehetőségét és tudni kell mérni a megjelenést. Az előbbi egyszerű dolog: mivel a megjelenító felület flash, ezért minden további nélkül kattintható lehet a videó a reklám alatt.
A mérés már problémásabb. A kérdés ugyanis az, hogy mit mérünk. A letöltést? A megnézett időt? Az elért felhasználók számát? Vagy a kattintást? Ez mind lehetséges, és mind egy-egy lehetséges üzleti modellt is takarhat.
A YouTube esetében pl. el tudom képzelni, hogy a feliratozást és a holt időben megjelenő hirdetést használják, kattintás alapon - ez jól illeszkedne a tulajdonos Google üzleti modelljébe. De lehet, más szolgáltatók majd más választanak, akár hirdetői nyomásra is. Úgy gondolom elég hamar meg fogjuk látni, mi lesz a nyerő taktika. És talán látni fogunk más hirdetési megoldásokat is.
Utolsó kommentek