A banner eredetileg nem volt más, mint Az Internetes Hirdetés. Vagyis nem igazán használt senki más megoldást, csak a bannert. Így aztán minden oldalon, amelyik pénzt akart keresni, találkoztunk bannerrel, sőt találkozunk vele a mai napig.
A banner ebben a tekintetben nem változott, ma is internetes hirdetés, de már nem ez az über lap a pakliban, sőt, van olyan leosztás, amikor a banner nélkül is nyerhetünk. Vagyis a banner mára túlhaladott?
Ezt így nem mondanám, sőt. A bannerre ugyanúgy szükség van, mint volt 10 éve, éppen csak másra kell használnunk. Mert ugye tíz éve a bannerben lehetett mindent csinálni: aktivitásra rávenni az embereket, megmutatni egy új márkát, forgalmat vinni egy új oldalra, eladni egy terméket. Igaz, a technológia nem volt képes annyi trükkre, de marketinges eszközként igen sok dologra használtuk.
Persze ahogy nőtt a bannerek száma - vagyis egyre több oldalon jelentek meg, illetve egy oldalon belül is egyre több jelent meg -, úgy lett egyre kevésbé hatékony bizonyos dolgokra. Például jelentősen romlott az átkattintási arány (CTR), és egy csomó dologra egyre kevésbé érte meg használni.
És akkor most álljunk meg egy pillanatra. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy egy internetes hirdetésnek csak annyi az értelme, hogy rákattintsanak minél többen. Pedig ez ebben a formában nagyon nem igaz. Ugyanis minden kampánynak van egy célja, és ha ez a cél olyan, akkor ahhoz nem is kell kattintás. Így aztán vannak olyan bannerek, amelyek nem is kattinthatóak (kevés, de van). A cél ugyanis lehet az is, hogy pl. minél több ember lássa a bevezetendő termékünk nevét, vagy lássa, hogy mennyibe is kerül akciósan az új Suzuki Swift. Nem várunk el semmi interakciót, csak annyit, hogy lássa. Igényt teremtünk, érdeklődést, de az eredményeket már nem az interneten várjuk!
A banner tehát akkor jó, ha a kampányunk céljának az elérésben segít. És ez azt is jelenti, hogy nem kell mindig banner, vagy ha kell banner, akkor sem kell naponta lesnünk, vajh' hányan kattintottak rá?
Egyébként van még egy dolog, ami befolyásolja az eszközválasztásunkat: a célcsoport. Ez a banner szempontjából azt jelenti, hogy tudnunk kell, mely felhasználói csoportokat lehet egyáltalán ezzel az eszközzel elérni, illetve mely csoportok azok, amelyekre a bannerek hatnak.
Végül legyen itt pár megállapítás, a teljesség igénye nélkül:
- az átlagosnál sokkal többet internetezőket, geek-eket meg se próbáljunk elérni bannerrel, úgyis tiltják azok megjelenését
- szöveges tartalmak mellett nem releváns hirdetések bannerben sem hatékonyak, nem fogják kattintani
- egy átlagos felhasználó sok esetben nem különbözteti meg a banner tartalmat a nem banner tartalomtól, ha érdekli, rákattint (szemben a fent már említett geek csoporttal!)
- a felugró bannerek (layer, pop-up) utálatosak, de hatékonyak
- a felugró bannerek (layer, pop-up) magasabb átkattintási aránya sokszor félrekattintás miatt van
- a jó banner nem a mérete vagy az elhelyezése miatt jó, hanem a tartalma miatt - kellően kreatívan lett elkészítve
- a jó banner nem más megjelenés adaptációja, hanem önállóan megtervezett hirdetés
Utolsó kommentek