Emlékszem, a pre-internetikus időkben nagyon nagy keletje volt azoknak a könyveknek, amelyek egy-egy szoftver aprólékos leírásáról szóltak: hogyan használd a CorelDRAW-t, hogy legyél mágus PhotoShop-ban stb. Én magam inkább felfedező típus vagyok, szívesebben próbálkoztam az egyes funkciókkal, így nem voltam kifejezett célcsoport, de tény, ezek a könyvek akkor és ott nagyon hasznosak voltak.
Aztán jött az internet, és hirtelen rengeteg tudást meg lehetett kapni online - és valahogy a könyvekről is kezdünk leszokni.
Ezért is furcsa érzés a kezembe fogni egy friss, ropogós, 2011 végi papír alapú könyvet, ami valaminek a leírása. Ráadásul ez nem is egy többé-kevésbé statikus szoftveré, hanem egy webes szolgáltatása. Nem is akármelyiké: ez a könyv a Facebook-ról szól.
Egészen pontosan arról a Facebook-ról, ami akkor létezett, amikor ez a könyv íródott, tehát úgy szeptember-október környékén. Vagyis ha innen nézzük, akkor elavult őskövület, nem? Mármint nekem, aki naponta fent lógok, és a munkám miatt mindent el is olvasok, így pontosan tudom, mi hol van és miért (vagy nem tudom pontosan, mert reggel arra ébredek, hogy már megint minden átvariáltak az óceán túloldalán).
De vissza a könyvre: mi értelme van ennek? Elsőre, amikor hallottam, hogy lesz ilyen, én is eléggé értetlenül néztem ki a hajam alól. Aztán így, kézbefogva, átlapozva, beleolvasva, azt kell mondjam, nem hülyeség. Igaz, a célcsoport nem én vagyok. Nagyon nem.
Hanem ki? Minden olyan rokonom, barátom, aki nem a monitortól lebarnult fejű. Azok, akik élik a normális életüket, és a Facebook-ot csak elvétve (értsd hetente 3-4 alkalommal) használják. Nem napi 18 órában. És sok ilyen ember van. Rengeteg. 3,6 millió magyar regisztrált, vagyis idehaza minden harmadik ember fönt van.
A könyv címe: Facebook dióhéjban. A bátor kiadó, aki hitt benne, a Kiskapu. A tartalomról nem nagyon van mit mondani: leírja, hogyan kell használni a Facebook-ot. Én merem javasolni mindenkinek, aki mostanában kezdte el használni, legyen a használat oka magán vagy céges. Jó és hasznos könyv, még akkor is, ha helyenként már meghaladta az idő és a szélsebes változások.
Karácsonyra ideális lehet, de azért figyeljünk rá, hogy ne érezze sértésnek egy-két geek ismerősünk, ha ilyet veszünk nekik.
Aztán, tavaszra, úgyis elolvad az aktualitása - a még le se esett hóval együtt.
(A képet itt találtam.)
Utolsó kommentek