Idén ősszel október 1-től népszámlálás lesz. Mivel a népszámlálás egy olyan alapkutatás, ami tíz évente valósul meg, így ritkán beszélünk róla, bár az eredményeit mégis használjuk, akár napi szinten is. Érdemes szerintem egy kicsit körbejárni, nekünk, marketingeseknek miért érdekes ez.
Amikor egy kutatást végez egy hozzáértő cég, akkor a kutatás során kapott nyers adatokat többek közt súlyoznia is kell, hogy minél pontosabban reprezentálja azt a közönséget, amire a kutatás vonatkozik. Egyszerű példával: ha a megkérdezett 100 ember között volt 60 nő és 40 férfi, miközben a célcsoportunkban a nemek aránya fele-fele, akkor értelemszerűen a nők eredménye kisebb, a férfiak eredménye nagyobb súllyal kell szerepeljen az eredményben. De honnan tudhatjuk, hogy mi a célcsoportunkban a nemek valós aránya? Erre való egy népszámlálás.
Ugyanis a népszámlálás során számos adatot megkérdeznek, amik a demográfiával kapcsolatosak, így olyan adatbázis keletkezik, amelyből pontosan látszik, a népszámlálás elvégzésekor mi volt például a nemek aránya egy adott településen vagy akár az egész országban. Persze ez sok más adatra is igaz: lakóhely, iskolai végzettség, nyelvtudás és így tovább.
A népszámlálást ezért nevezzük alapkutatásnak. Ráadásul a jellegénél fogva nem mintán alapul az adatfelvétel, hanem (elvileg) mindenkit megkérdeznek, így mindenkinek az adata bele fog kerülni. Fontos itt megjegyezni: nem úgy gyűjtik az adatokat, hogy azok alapján aztán visszakereshetőek az egyes személyek, hanem anonimizálva.
A népszámlálásban részt venni törvényi kötelesség, persze így 2022-ben akár adatvédelmi, akár politikai okok miatt biztosan lesznek, akik ebből megpróbálják magukat kihúzni. Amíg ezen személyek aránya kellően alacsony (pár százalék), addig ez nem lesz probléma, és ismét lesznek friss alap adataink. Olyanok, amelyeket aztán nemcsak a fent leírt kutatásban lehet használni, hanem akár stratégia tervezésekor is.
Az adatok a KSH-hoz kerülnek, így az ezekből publikált adatsorok a KSH weboldalán keresztül lesznek elérhetők. Őket ismerve nem azonnal, hónapok múlva. És ahogy hallom, sok adatot nem is tesznek közzé, nehezen válnak hozzáférhetővé, ami szerintem baj. Úgy tűnik, sok dologhoz hasonlóan, a népszámlálás is kicsit sárgább, kicsit savanyúbb - de legalább a miénk.
Remélem, nagyobb probléma nélkül sikerül idén is lezárni ezt a folyamatot, újdonság, hogy az online népszámlálás lehetősége láthatóan nagyobb súlyt kaphat. Aki teheti, szerintem érdemes lesz így részt venni.
Plusz információk és egyéb tudnivalók pedig erre olvashatók >>
Utolsó kommentek