Az utóbbi néhány hétben többször is felmerült az e-könyv, mint téma. Az e-könyv, amely igazából nem más, mint egy olyan eszköz, amelyen meg tudjuk jelentetni a könyveket. Azokat a könyveket, amiket már a neten keresztül veszünk meg. Az eszköz viszont lehet elvileg bármi: egy számítógép, egy tablet, egy mobil, vagy akár egy speciális olvasó eszköz is. Ezek a speciális olvasó eszközök attól érdekesek, hogy a papírhoz hasonló olvasó felületük van: a szöveg (és ábrák) statikusan jelennek meg, így nem rontják a szemet, és extrém fényviszonyok mellett is olvashatóak.
No de ennyit bárki megtudhat, aki kicsit is érdeklődik a téma után. Sőt, ennél többet is. Ami miatt számomra érdekes a téma, az két dolog. Az egyik "pusztán" piaci kérdés: mi lesz idehaza az e-könyv piacon? A másik viszont elméleti: miért lesz jobb az e-könyv, mint a hagyományos könyv?
A másodikat veszem előre, az az izgalmasabb. Az e-könyv ugyanis elektronikus eszköz révén egy csomó olyan dologra képes, amire a hagyományos könyv nem. Kezdjük mindjárt a jegyzetek készítésével. Tudományos könyvekben, tankönyvekben kifejezetten szokás, hogy jegyzetelünk. Ezek persze a könyv egyes részeihez kapcsolódnak. De hagyományos könyvnél ez megmarad a papíron, és csak az látja, akinél az az adott példány van. Ha az elvész, akkor a jegyzeteknek is annyi. Ezzel szemben az e-könyvben a jegyzeteinket ha elkészíthetjük, akkor azok máris menthetőek. Sőt! Meg is lehet osztani azokat! Vagyis ha megjegyzést teszünk mondjuk a Dan Brown legújabb könyvének magyar kiadásában, hogy miért szar a fordítás, és az adott mondat mennyire magyartalan már (sok ilyen van benne sajnos, egy szégyen az a könyv, nemcsak a történet lapossága, hanem a kiadás minősége miatt is), akkor azt akár úgy is megoszthatjuk majd a jövőben, hogy minden olyan olvasó, akit érdekel láthassa. Persze ez a technikai még nincs itt, de a lehetőség adott.
Vagy megtehetjük azt, hogy a könyv ára egyben 2-3 éves frissítést is tartalmaz. Ha változik a könyv tartalma, akkor azt is megkapjuk. Tipikusan ilyen felhasználás a tankönyvek és szakmai könyvek: a még nem egészen három éves Célzott online reklám című könyvük egyes részei fájdalmasan elavultak. Milyen jó lenne azokat frissíteni minden olvasónál!
Végül kevésbé népszerű, de hasznos megoldás, hogy a könyvekben ezek után frissülő reklám is lehet. Eddig is voltak reklámok a könyvekben, de ezek után azok aktuálisak is lehetnek, vagyis egy könyv sokkal tovább lehet élő reklámhordozó. Nem beszélve arról, hogy ez jelentős mértékben olcsóbbá, ad absurdum ingyenessé is tehet egyes kiadványokat.
És a fentiek még csak a felszín. A technológia ennél biztosan sokkal többre is képes lehet majd az eljövendő években.
Na de térjünk rá egy kicsit a hazai helyzetre. Idehaza ugyanis az e-könyv annyira nem "dübörög". Ennek elsődlegesen két oka van: egyrészt a hazai könyvpiac sajátosságai, másrészt a könyvpiac mérete. Az egyik sajátossága ugyanis a hazai könyvpiacnak az, hogy a legnagyobb kiadók egyben terjesztők is. És míg a kiadóknak akár érdekük is lehet az e-könyv, a terjesztőknek nagyon nem az. Vagyis ahol lehet, ott bizony korlátozzák a lehetséges terjeszkedést. Így aztán a kiadók általános ellenállása mellett ez is fontos szerepet kap: a piacféltés.
A könyvpiac mérete pedig siralmas. Ha leszedjük a felső pár százalékot, a címek (vagyis a könyvek) jelentős része kis példányszámú. Minél kevésbé népszerű a téma (értsd: nem bulvár, nem valami szenvelgő, nem valami felkapott, nem valami ezoizé), annál jobban közelíti a példányszám az ezer db alattit. A 4-5 ezer eladott példányszám már hatalmas siker. Márpedig ilyen háttérrel el lehet képzelni, mennyi idő alatt jönne vissza egy e-könyv olvasó ára. Annyira még nem olcsók ezek az eszközök...
A hazai e-könyv piacot tehát várhatóan nem a nagy hazai kiadók fogják vezérelni. Talán a Bookline az egyedüli "nagy", akinek ez jó piac lenne, mindenki más hátráltatni fog. Kormányzati beavatkozást sem várok, részben ismerve egy-két kiadó kapcsolatait, részben látva, mennyire nem ilyen irányba halad a gondolkodás a miniszteriális fejekben. Az egyedüli hely, ahol várható némi élénkülés, az a felsőoktatás: ott viszonylag hamar megtérülhetnek az e-könyv olvasók, és olyan jegyzetek is elérhetővé válhatnak, amelyek jelenleg csak nehezen hozzáférhetőek. Ebbe az irányba látok is egyébként mozgást.
Gutenberg bácsi tehát lassan digitalizálódik, és a papírszagot amperszag fogja felváltani. De a könyv, azt gondolom, meg fog maradni. Ahogy a tévé sem tette tönkre a rádiót, és a rádió se ölte meg a zenészeket, úgy az e-könyv sem fogja teljesen kinyírni a könyvet. Legfeljebb majd nagyobb érték lesz a papír, és mást is fog jelenteni az, ha valaki a Jókai összest megveszi és nemcsak letölti.
Utolsó kommentek