Ha egy szöveget olvasunk, akkor nagyon sok függ attól, hogy azt milyen környezetben tesszük. Teljesen mást várunk egy regénytől, mást egy novellától vagy egy cikktől, esetleg hirdetéstől. Itt is, mint sok más esetben az az alapvető kérdés, mi a cél: a szórakoztatás vagy az információ gyors átadása.
Ha valaki tanult fogalmazni, írni, akkor tudja, hogy valami olyan szerkezete kell legyen az írásnak, ami áll egy bevezetésből, egy tárgyalásból és egy lezárásból. Ebből következően a szöveg eleje egyfajta építkezés, majd ezt követi a kifejtés, végül a végére kerülhet a poén. Aki olvasott már mondjuk H.P.Lovecraft-ot, vagy E.A.Poe-t, azt pontosan tudja, miről beszélek: lassú, hömpölygő kezdés, folyamatos gyorsulása a történetnek, majd a végére egy intenzív felpörgés, és az utolsó pár bekezdésben a poén, amely megadja az értelmét az összes többinek, amit eddig olvastunk.
Nos, ha a cél az információ gyors átadása, akkor az nem így működik. Az interneten, egy weboldalon, ha valamit el szeretnénk mondani, akkor első lépésben megírjuk a lényeget. Leírjuk egy-két mondatban azt, amit valóban el akarunk mondani (vagyis előre kerül a poén), majd ezt követi a kifejtés. Akit ugyanis érdekel, az úgyis elolvassa, de akinek csak a gyors infószerzés kell, az már rögtön az elején ki lett szolgálva. Ezt nevezzük fordított piramis elvnek.
A mai tippünk tehát: weboldalon szövegíráskor használd a fordított piramis elvet, vagyis a szöveg elején legyen a lényeg, és csak azt kövesse annak kifejtése!
Utolsó kommentek