Amikor elkezdtem html oldalakat összerakni, 1995 őszén, nem nagyon volt sok lehetőségem. Meg kellett tanulnom a nulláról, gyakorlatilag egy egyszerű szövegszerkesztő segítségével kódot írni, és így készíteni weblapot. Pár évvel később már megjelentek olyan programok, amikkel lehetett gyorsítani ezt a folyamatot, aztán megjelentek a wysiwyg webszerkesztők (amikor már a szövegszerkesztőhöz hasonlóan lehetett lapokat összerakni), és hirtelen elérkezett az adatbázis alapú weboldalak ideje: amikor nem nekünk magunknak kell kódolni. Valaki már előre megírta azokat az elemeket, amik kellenek a weblaphoz, és nekünk csak a formát és tartalmat kell kitalálni, az alapvető html és egyéb programozási dolgok legfontosabbjait ezek a szoftverek tudják.
Rengeteg ilyen szoftvert láttam az elmúlt sok évben. Ezeket összefoglalóan tartalomkezelő rendszereknek, angol rövidítéssel CMS-nek (content management system) nevezzük. (Illetve hát a cms többet jelent, mint a webes tartalmak kezelése, akit érdekel, nézze meg a Wikipedia-n.)
Van pár nagyon nagy előnyük ezeknek a rendszereknek. Az egyik a gyorsaság: nagyon gyorsan lehet ezekkel komolyabb oldalakat összerakni. Aztán az egységesség: azt a nehezebb megvalósítani, hogy a különböző lapok máshogy nézzenek ki. És persze a kényelmes módosíthatóság: egy-egy formázás adott esetben mindenhol megjelenik.
Vannak ingyenes és fizetős megoldások, sok kisebb-nagyobb cég készített magának ilyen rendszereket, a választék hatalmas. A legismertebb ingyenes megoldások egyébként a Wordpress, a Drupal és a Joomla - ezeket idehaza is rengetegen használják.
Használjuk mi is! Bár kell foglalkoznunk ezen rendszerek frissítésével, karbantartásával folyamatosan, az oldal elkészülte után is, de annyi sok előnnyel járnak, hogy ez a befektetés megéri. Rengeteg plusz funkciót építenek már be, egy fórum vagy akár egy webáruház funkció is elérhető, és a plusz funkciókat akár később is hozzárakhatjuk a rendszerünkhöz.
A mai tippünk tehát: weboldal készítéshez használjunk valamilyen tartalomkezelő rendszert!
Utolsó kommentek