Sokak számár ismerős jelenet a Brian életéből az a rész, amikor az elégedetlenkedő zsidók, akik lázadást akarnak szítani a megszálló rómaiak ellen, elkezdik sorolni az okokat: Mert mit adtak nekünk a rómaiak? A jelenetben csak sorolják a pozitívumokat, amiket tőlük kaptak, miközben persze a fő probléma az elnyomás... A jelenet természetesen ettől a kettősségtől válik viccessé, és ez tette sok-sok mém alapanyagává is az elmúlt évtizedekben.
Most is valahogy ilyen érzésem van a Covid19 kapcsán. Ez egy alapvetően rossz dolog, ahogy az elnyomás is rossz volt a rómaiak által. Mégis hozott sok olyan pozitívumot, ami mellett kár lenne elmenni. Persze a járványhelyzet eleje óta szó van erről, én is írtam már ezzel kapcsolatban, de ahogy telik az idő, úgy válik egyre inkább világossá, mit adott - és mit vett el ez a helyzet.
Ahány emberrel, céggel beszélek, annyi féle választ kapok. Mindenki mást érez, attól függően, mennyire érintett a pozitív vagy a negatív dolgokban. De összességében mégis van néhány olyan pont, amelyben mindenki egyetért.
Ezek leginkább a következők:
Home office
Jó, hogy lépni kellett, és sokkal nagyobb szerepe lesz. De jó lenne, ha ehhez felnőnének a dolgozók és a cégek is - például hozzáállásban, elvárásokban és fizetésben is. Mert a home office például plusz költségeket jelent otthon, és megtakarítást az irodákban, így illene ezt valahol kompenzálni.
Online erősödése
Egyértelmű, hogy egyes cégeket ez segített ki a nagyon nagy bajból. És az is egyértelmű, hogy nem lehet egyik napról a másikra átállni onlinera. De fel fog jobban pörögni a fejlődés, és ahogy átvette a reklámtortában az online költés az első helyet már régebben, úgy előbb-utóbb az e-kereskedelemben is ki tud lépni a "kerekítési hiba" méretből.
Személyes kapcsolatok hiánya
Meg lehet lenni személyes kapcsolatok nélkül, de nagyon vacak. Lehet dolgozni így is, igen, nem lehetetlen az, hogy sok száz vagy ezer kilométerre legyünk egymástól, és közben intenzíven dolgozzunk, de egyértelműen rontja a hatékonyságot és a mentális állapotot is, ha közben nem tudunk személyesen emberekkel találkozni.
A karantén megoldás nem ugyanaz, mint az online megoldás
Ez legjobban az oktatásban derült ki, de sok home office megoldásában, és persze a törvényi szabályozásban is látszik: lehet online megoldásnak nevezni azt például, ami az állami oktatásban történik, de valójában ez karantén oktatás, és mint ilyen, nem is hatékony annyira, mint az online (a valódi online) oktatás lenne. És ugyanez történik a cégeknél is: jó az, ami van, mert működik, de lehetne sokkal jobb is.
Látható, hogy a Covid19 nem okozott nagy változásokat, de felgyorsított olyan folyamatokat, amik eddig is történtek, és lehetőséget adott embereknek és cégeknek arra, hogy kipróbáljanak olyan dolgokat, amelyek amúgy már a komfortzónájukon túl vannak. És ez alapvetően nem baj.
Jó esetben a Covid19 egy epizódja lesz ennek az időszaknak, és majd mint katalizátor is emlegetni fogjuk. Még nem látjuk, meddig tart ez a helyzet, de helyi szinten idén biztosan megszűnnek a korlátozások. Vagyis előbb-utóbb túl leszünk rajta, de nem változatlanul.
Mert mit adott nekünk a Covid19? Változást? Ugyan! Fejlődést? Ugyan! Akkor mit?
Ezt pontosan te magad fogod tudni megmondani. Mert mindenkinek mást. Nekünk például az Onlinemarketing Klubbot: Covid19 nélkül nem biztos, hogy elkészül 2020-ban...
Utolsó kommentek