Ma voltam a Google Ügynökségi Napon (twitteltem is róla valamennyit), és sok hasznos és érdekes dolgot hallottam. Az egyik nagyon jó előadást Geiger Tamás, alias DuracellTomi tartotta a YouTube-ban elhelyezett reklámok kapcsán.
Tudjuk, ezek azok a reklámok, amik március 1. óta zavarnak, ha videót akarunk nézni. És talán a legzavaróbb ugye az a megoldás, amikor a videó megnézése előtt elindul egy hosszabb-rövidebb reklámfilm. A Google hosszabban (max. 3 perc!) gondolkodik, de én is azt hiszem, ahogy azt Tamás is elmondta, hogy ennél sokkal rövidebb a célravezető.
Szóval videóreklámok. Két érdekes dolgot mondott Tamás, ha a kreatív készítésre kerül a sor. Az egyik egy kőkemény tapasztalat: nagyon hamar kiégnek ezek a reklámok. Néhány nap! után már nagyon megutáljuk, érdemes ilyenkor pihentetni vagy cserélni a kreatívot.
A másik a kreatív készítésével kapcsolatos. Egy hagyományos reklámfilm felépítése olyan, hogy a végén van a csattanó: szépen felépül a film, bemutatják a hagyományos mosóport, majd a különlegeset, és végül a poént. Ezt vedd meg!
De a weben 5 másodperc után ugorhatunk. Vagyis az első 5 másodperc a legnézettebb, aztán szépen csökken a megnézett idő, vagyis egyre kevesebben nézik 10, 15, 30 másodpercig. Tehát ha azt akarjuk, sokan lássák a termékünket, a logónkat, akkor mikorra kell időzíteni? Az elejére, természetesen. Pontosan úgy, ahogy a bannerek esetében is kell(ene).
A fordított piramis elv itt is érvényesül, ahogy a webes szövegírásban.
Nos, igen. Ez így nagyon szépen hangzik, de... De mi van akkor, ha tényleg kreatívok vagyunk? Ha tudunk olyan filmet csinálni, amit végig fognak nézni? Ha az első 5 másodperc nem a brandről szól, hanem valami olyanról, ami miatt nem kapcsol el a felhasználó?
Akkor megmaradhat a hagyományos időzítés, és ha valaki önszántából nézi meg, és így éri a poén, az üzenet, akkor az sokkal-sokkal hatásosabb. Vagyis igen, alapesetben kezdjük a filmet az üzenettel, de ha hiszünk magunkban, ha tényleg jó a kreatív, akkor csinálhatjuk máshogy is.
Egy biztos: ez a fajta videóhirdetés már más műfaj. Nem lesz elég a tévéreklámot pont ugyanúgy benyomni ide. Ez a felület ennél sokkal többet érdemel.
Utolsó kommentek